MSD80 software upgrade

Jau ilgāku laiku cīnījos ar domu, ka manam N53B30 vajadzētu izveikt software upgrade. No šīs domas mani atturēja tas, ka dzinējam bija veikts čiptūnings (šai dzinēja versijai ieguvums var būt gana iespaidīgs: ap +50Zs, ap +40Nm, līdz ar to ir vērts to veikt, jo rezultāts ir praktiski identisks dzinēja jaudīgākajai versijai). Ja tiktu pārprogrammēts dzinēja vadības bloks, no jauna nāktos to čipot - rezultāts nav īsti paredzams.

Situācija mainījās, kad Rolands - BMW fans un diagnostikas speciālists - BMW apkopes jautājumus nolēma risināt nopietni. Viņš iegādājās ICOM, un tas nozīmēja tikai vienu - ir jāsper izšķirošais solis.
Īsai atkāpei: programmēšanas laikā auto jāuztur stabils (un gana augsts: virs 13.0 V) barošanas spriegums. Šim nolūkam vajadzīgs 50 .. 70 A speciāls uzturošais, stabilizēts barošanas avots. Mēģinājums izlīdzēties ar 15 A barošanas avotu cieta neveiksmi: barošanas spriegums krita zem 12.0 V atzīmes pat situācijā, kad visi iespējamie patērētāji (gaismas, klimatkontroles ventilators, u.c.) bija atslēgti.

Iemesli, kāpēc tika veikta software upgrade - auto bija visas vecas software relīzes pazīmes:
Lambda tukšgaitā 2,0 (nevis 2,5), ja ieslēgts Stratified charge;
Viltus uneven run kļūdas un nekorekta Rough run algoritma darbība kā Homogēnā, tā Stratified charge režīmā;
Diezgan nekorekta pārslēgšanās starp Homogēnu un Stratified charge režīmiem;
Nekorekta adaptāciju veidošana, u.t.t.

Veicot Rough run testu ar ISTA D, bija redzams paziņojums, ka ir pieejams programmatūras atjauninājums, kurš uzlabo dzinēja darbības vienmērību - tiešs apliecinājums tam, ka vismaz daļa no iepriekšminētajiem simptomiem (problēmām) ir apzinātas un risinātas (vai atrisinātas - to nāksies parbaudīt):

The service data status ''Button designation: improve operational smoothness conversion'' must be programmed via the ''conversation'' path.

Sākotnējā programmatūras relīze (MSD p/n) bija 7611396.

Programmēšanas pirmais posms (jā, bija vairāki, kaut sākumā nekas par to neliecināja) tika veikts masimāli korekti: izmantojam ISTA P.

ISTA P atzina, ka MSD80 ir pieejams atjauninājums un dažu minūšu laikā to arī ieprogrammēja.
Sākotnējā programmatūras identifikācijas versija:  ***ICB1S, pēc atjaunināšanas: ***ICB4S.
Pēc upgrade parādījās daži pilnīgi neadekvāti kļūdu paziņojumi, kas bija saistīti ar periferiālajiem virknes interfeisiem, piem.: 30DC; kļūda par outdoor temperatūras sensoru, utml. Šajā situācijā MSD80 nemaz nedeva komandu uzsākt sensora apsildi, pēc brītiņa konstatēja - apsilde nav veikta (pilnīgi neloģiska rīcība). MSD80 ''iemidzināšana'' un atkārtota ieslēgšana šīs problēmas novērsa. Īsā testu sērija parādīja, ka īpaši uzlabojumi nav manāmi: Lambda tukšgaitā bija 2,0; Rough run algoritmi strādāja nekorekti gan Homogēnā, gan Stratified charge režīmā.

Nākošo programmēšanas posmu veicām ar WinKFP. Lejuplādētie SP DATEN v.2.53 faili saturēja jaunāku versiju. Pēc īsa brīža: vēl jaunāka versija 8603120 bija ieprogrammēta! Taču, tas vēl nebija viss. Win KFP piedāvāja šīs versijas atjauninājumu uz 8603156. Sacīts - darīts!

Šīs versijas īsais testa parādīja: tukšgaitā Lambda vēl joprojām ap 2,0, bet ir izmaiņas Rough run apstrādes algoritmā:
Homogēnā režīmā (pie atslēgta 1.mā cilindra) 1.mā cilindra bar vērtība nu parasti bija ap -5 vienībām, taču mēdza negaidīti sasniegt +6 .. +8 atzīmi. Arī pārējo cilindru bar vērtības bija ļoti nestabilas. Tā nav laba ziņa.
Attēlā: šīs software versijas tipiska aina, ja atslēdz 1.mo cilindru.
Aptuveni 5 .. 10% gadījumu testa rezultāti ir šādi - piedevām, visu laiku rādījumi stipri fluktuē. Savukārt, sākotnējā programmatūras versijā tieši šāds (ar +6 .. +8 1.ajam cilindram) rezultāts bija tipisks.

Daudz interesantāks rezultāts ir Stratified iesmidzināšanas gadījumā:
Pirmā cilindra bar rāda ap 3,9; visu cilindru bar rādījumi ir stabili, neskatoties uz dzinēja būtisko darbības nevienmērību. Acīmredzami, ka
a) ir samazināta (2 .. 3 reizes) cilindru nevienmērības noteikšanas jūtība;
b) ir salabotas algoritma kļūdas šajā režīmā.

Ņemot vērā šo, programmatūras versiju tika nolemts patestēt ilgāk.
Īsi par pamanītajām izmaiņām:
a) dzinēja jūtība pret ceļa nevienmērību tiešām ir samazinājusies (bet vēl ir diezgan augsta);
b) 1.mā cilindra viltus misfire, pieslēdzot diagnostikas aprīkojumu - ir saglabājusies, taču mazinājusies;
c) adaptāciju veidošana: korektāka banku kopējās korekcijas piemērošana atkarībā no temperatūras, bet cilindru indivuālās korekcijas - diezgan nekorektas. Stratified charge: beidzot korekti rāda sprauslu atvēršanās timing parametrus;
d) korekta pārslēgšanas no Stratified charge uz Homogēnu režīmu un atpakaļ;
e) reizēm novērots Rough run, vienmērīgi paātrinoties 50 .. 80km, dzinējam pārslēdzoties no Stratifed uz Homogeneous lean (retāk un neizteiktāk kā sākotnējai versijai).

Interesantāka aina pavērās, speciāli pārbaudot reāla nevienmērīga ceļa apstākļus.
Braucot pa nelīdzenu ceļu, diezgan ātri MSD80 konstatēja Rough run un pārslēdzās no Stratifed charge uz Homogēni liesu režīmu. Taču šī pārslēgšanās notika būtiski savādāk kā sākotnējai versijai.

Sākotnējās versijas Rough run menedžments.
Ja Rough run tika konstatēts Stratified charge mazāko slodžu/RPM apgabalā, Stratified charge tika izslēgts pilnīgi, to aizvietojot ar Homogeneous lean visā tā darbības apgabalā.
Ja Rough run tika konstatēts Stratified charge augšējā (slodžu/RPM) diapazonā, piemēram, braucot ap 100 km/h, Stratified charge darbības diapazons tika samazināts, kā norādīts attēlā augstāk (5).
Abos gadījumos nekavējosi tika izslēgts Stratified charge tukšgaitā (6), un šajā segmentā dzinējs darbojās Homogēna maisījuma režīmā.

Jaunā relīze. Rough run menedžments.
Jaunajā versijā - ja konkrētos apstākļos (piemēram: 1600 .. 1800 RPM; 90 .. 110 Nm) ir konstatēts Rough run, tieši šajā (un tikai šajā) sektorā tiek atslēgts Stratified charge, aizvietojot to ar Homogeneous lean (5). Diezgan dīvaini novērot - plūdeni spiežot akseletarota pedāli, ir sekojoši darba režīmi - Stratified, tad Homogeneous lean, tad atkal Stratified, tad - Homogeneous lean, tad - Homogēns (slodzēs virs 60%).
Idejiski, šāds risinājums varētu eksistēt (lai vieglāk detektētu - vainīgi ir ārēji apstākļi, jeb kādas dzinēja problēmas), bet - BMW AG nesanāca..

Izveidojot šo Homogēni liesa maisījuma ''plāksteri'', nepareizi tiek sarēķināts nepieciešamais degvielas daudzums. Ņemot vērā, ka lietderības koeficients Homogēni liesa maisījuma gadījumā ir zemāks kā Stratified, degvielas daudzums būtu jāpalielina (lai kompensētu mazāko lietderības koeficientu), taču tas tiek samazināts!
Rezultātā, ja ieslēdz kruīza kontroli, dzinējs ar vienas sekundes intervālu paātrinās/palēninās, vienlaikus pārslēdzoties no Stratified un Homogēni liesu maisījumu un atpakaļ! Sajūtas braucot ir diezgan jocīgas, jāatzīst.
Īsti gan nav skaidrs, kā tik rupja kļūda varēja palikt nepamanīta - to ir iespējams redzēt, pat auto darbojoties uz stenda!

Turpinājums sekos. Plānā - jaunāko SP DATEN ielādēšana un programmēšanas turpināšana.

Diena 2.

Novērtējot 8603156 versiju, tika pamanītas sekojošas papildus atšķirības no sākotnējās versijas:
a)  pie ļoti mazas slodzes, ja dzinēja RPM ir virs 1500, dzinējs strādā ar Lambda līdz 4,5 (ekstrēmi liess maisījums);
b) pēc agresīvas ātruma uzņemšanas MSD80 kādas 5 sekundes paliek Homogēna maisījuma režīmā, acīmredzot, gatavībā turpināt agresīvu braukšanu (nezaudējot ne mirkli, lai pārslēgtos no Stratified uz Homogēnu maisījumu);
c) NOx katalizatora reģenerācijas fāzes tiek ieslēgtas daudz maigāk, ir veikta BMW AG aftersales materiālos minētā (solītā) enerģētiskā kompensācija (sākotnējai versijai reģenerācijas laikā tika iesmidzināts pārējam braukšanas laikam identisks degvielas daudzums un reģenerācijas brīžos, dēļ mazāka dzinēja lietderības koeficienta bija samazināta dzinēja jauda, ko, vienmērīgi braucot pa līdzenu ceļu varēja just kā dzinēja vilkmes samazināšanos uz īsu brīdi reģenerācijas laikā).

Bet tagad - atgriežamies pie pamatuzdevuma - MSD80 programmatūras atjauninājuma.
Ielādējot SP DATEN failus, kas relīzēti 2016.gada vidū, winKFP (automātiski) nepiedāvāja nevienu jaunu versiju, ISTA P piedāvāja downgrade uz 8603120. Iespējams, ka downgrade bija saistīts ar coding datu pazaudēšanu (MSD80 pazaudēja NOx katalizatora nolietojuma un sēra piesātinājuma datus).

Auto integrācijas līmeni rāda atbilstošu 2016.gadam, taču - MSD80 programmatūras versija ir ar būtiskām kļūdām. Kā tas iespējams?
Daudzas interesantas lietas atklājās, apskatot *.0da failus. Šie ir kriptētu hex faili, kas paredzēti MSD programmēšanai. Failu header satur pamatinformāciju par to, kad fails kompilēts, kurš izstrādājis aplikāciju un kurš veicis uzraudzības darbus, utml.
No šiem failiem redzams, ka, piemēram, mana auto (factory relīzes) programmatūra ir izstrādāta laika posmā 2005. - 2008. gadam.

Jaunākā: 8603188 versija ir sakompilēta 2012. gada jūlijā. Pēc šī datuma jaunas kompilācijas NAV veiktas! Tas nozīmē - acīmredzot, no šī brīža BMW AG beidza MSD80/81 (N53B30 versijas) uzturēšanu.
Vēl interesants ir kmm_SG.txt fails, kurš apraksta katras software relīzes atribūtus: gan dzinēja tipu, gan backwards savietojamību.
Nākošais solis: jaunāko iespējamo (kas paredzētas N53B30 dzinējiem) programmatūras relīzes ielāde, neskatoties uz 'formālu' atjauninājumu neeksistēšanu.


Diena 3.
Ņemot vērā to, ka software relīzes bija atdalītas N53B25 un N53B30, bija naiva cerība, ka visas programmatūras relīzes, kas paredzētas N53B30, satur visas N53B30 jaudas relīzes (modifikācijas bez indeksiem, kā arī U0 un O0) un to atšķirības būs ietvertas coding datos.

Konkrētais dzinējs bija ar samazinātu jaudu: N53B30U0.
Ieprogrammējot jaunākās versijas: 8603180 .. 8603188, nekavējoši tika ierakstītas kļūdas par abiem (diviem) DISA vārstiem: 2AA8 un 2AA9.
No tā top skaidrs, ka DISA vārstu skaitu nosaka programmatūras relīze, nevis coding dati.

Ņemot vērā kļūdas par DISA vārstiem, dzinējs darba režīmā Stratified iesmidzināšanu neslēdza, taču tukšgaitā testa blokus veikt ļāva.

8603188 relīzes atšķirības:
a) korekti Rough run testu algoritmi gan Homogēnā, gan Stratified charge režīmos (tiesa gan, šie algoritmi atšķiras, bet - bar rādījumi ir stabili);
b) ļoti korekta pārslēgšanās starp režīmiem (Homogēns/Homogēni liess/Stratified charge).

Ņemot vērā iepriekšminēto, acīmredzami - jāmaina turpmākais rīcības plāns. Dzinējam tiks mainīts ieplūdes kolektors ar abiem DISA servomotoriem no N53B30O0 dzinēja, un tad, attiecīgi, tiks programmēta 8603188 programmatūras versija.

Mani gan nedaudz pārsteidz esošā situācija.
N53B30U0 tika ražots līdz 2009.gada beigām.
8603156 (pēdējā šai dzinēja modifikācijai paredzētā) versija, tāpat kā visa pārējā 86*** grupa, ir sakompilēta  2012.gada 3.jūlijā (skaidrs, ka ***156 versija ir pabeigta labu brīdi pirms šī datuma).
Pārsteidz tas - kā var atstāt (kā pēdējo) programmatūras relīzi ar rupjām kļūdām (aprakstītas iepriekš), kas vismaz 7 gadus skar vairākus simtus tūkstošus auto? Kur izslavētā vācu kvalitāte?
Piedevām, šo pogrammatūras defektu rezutātā tiek ierakstītas viltus kļūdas par nevienmērīgu darbību, kas parasti vainagojas ar nepamatu sprauslu, aizdedzes spoļu maiņu - nepamatotiem klientu tēriņiem par neeksistējošiem defektiem.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Klons no Lietuvas

Benzīna dzinēji, atgāzes un TA

Eksperiments. Trešais keiss.